V pokročilé fázi základní části ČEZ extraligy mužů se utkaly týmy domácího VK Trox Příbram a VK Lvi Praha.

Zápas měl jednoznačného favorita v podobě hostujícího týmu, nicméně vzájemný zápas těchto dvou týmů se letos již podruhé dostal do tie-breaku, přičemž v prvním vzájemném zápase překvapivě zvítězila domácí Příbram a ani dnes nebyla úplně bez šance. V dnešním utkání však naopak uspěla Praha a oplatila Příbrami předchozí porážku..

VK Příbram – VK Lvi Praha 2:3

po setech 14:25, 28:26, 25:19, 17:25, 12:15

Rozhodčí: Rychlík D., Buchar T.

Počet diváků: 762

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Gabriel, Šábrt, Toman, Ureš F., Benitez, Rosenbaum D., libero Verasio. Střídali: Lyzanets, Ureš J., Tevkun,Rosenbaum A.

Hosté: Madsen, Tibitanzl, Kollátor, Estrada, McCarthy, Thiel, libera Moník, Tláskal. Střídali: Schouten, Janouch, Krča, Čech

Ohlasy po utkání:

Daniel Rosenbaum ml. (kapitán VK Trox Příbram): „Dnešní zápas jsme začali špatně, vypadalo to, že jsme do něj vstoupili bázlivě, ale postupem času, řekl bych asi od druhého setu, jsme se do toho dostali. Začali jsme lépe přijímat a začalo se nám dařit více na servisu, řekl bych, že v některých pasážích jsme byli i lepším týmem, než byli Lvi. Nakonec škoda pátého setu, kdy se nám nepovedla koncovka a chybělo nám asi malinko štěstí. Ale jinak si myslím, že jsme předvedli pěkný výkon a kromě toho prvního setu si myslím, že se zápas divákům mohl líbit. Tímto bych jim chtěl moc poděkovat, že nás takto podporovali celý zápas.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Samozřejmě, vedli jsme 2:1 po tom prvním setu, kdy jsme dostali pořádnou kládu. Z toho jsme se dostali, bojovali jsme, vycházelo nám skoro všechno, riskovali jsme a hráli na hranicích svých možností. Samozřejmě prohra 3:2 nás mrzí, protože ten sport se musel divákům líbit, na druhou stranu musím říct, že takovéto zápasy budou kluky posouvat dál v jejich kariéře a v tom, co budou do budoucna umět.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Bereme dva body za vítězství, což je super, musím uznat, že Příbram hrála výborně. Nakopl je ten druhý set, který v koncovce vyhráli, tam hráli odvážněji než my. Nakoplo je to i do dalšího setu, který hráli na hranici, někdy až za hranicí rizika a vyházelo jim to. Pozitivní je, že my jsme se semkli a utkání jsme dokázali otočit, což je super.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Zápas hodnotím velmi dobře, protože víme, že na tomto kurtu se hraje velmi těžce. Máme za sebou velmi náročné utkání v lize mistrů, takže jsme museli trochu protočit sestavu, aby si mohli někteří hráči odpočinout. Přestože jsme nehráli v naší standardní základní sestavě, tak jsem moc pyšný na to, co hráči předvedli a jak dnes zápas odehráli.“

Popis utkání:

Utkání začalo vedením 5:0 pro hostující Lvy po sérii kvalitních servisů Oscara Madsena, který se domácím nedařilo zkrotit, a nebyli prakticky schopni zaútočit. Pak přišla jedna úspěšná ztráta domácích a další šňůra pro hosty, po které svítilo na ukazateli skóre 11:2 pro Lvy - hrůzostrašný vstup do utkání pro domácí, pohádkový pro hosty. Od té chvíle hosté s klídkem udržovali desetibodový náskok a ke konci setu si mohli dovolit vystřídat polovinu lavičky. První set skončil vysokým rozdílem ve prospěch hostů – 25:14.

Druhý set začal o něco vyrovnaněji, domácí se drželi hostů do stavu 5:5 než začali Lvi opět nabírat tempo. Po odskočení hostů na 8:5 si domácí trenér vzal oddechový čas na uklidnění. Poté přišla na řadu i pohledná série domácího týmu, kdy svým servisem tlačil vpřed své spoluhráče Daniel Rosenbaum, díky kterému se domácí nastartovali, šli do chvilkového vedení 9:8, ale především srovnali s hostujícím týmem krok. K vidění bylo několik moc pěkných výměn a v momentě, kdy šli Příbramští do vedení 13:11 a byla vidět jejich touha po každém bodu, rozhodl se hostující kouč s rozporuplným výrazem v obličeji k oddechovému času, zřejmě si takovýto vývoj setu hosté nepředstavovali. Pak se hostům z nepochopitelného důvodu podařilo rozlít v okolí své střídačky své nápoje, našly se i spekulace, že tak učinili úmyslně, což samozřejmě přerušilo hru na dobré dvě minuty a hrozilo, že ať už jeden či druhý tým vypadne z tempa. Tato vynucená pauza možná trochu nespravedlivě pomohla hostům, kterým se okamžitě podařilo smazat dvoubodový náskok domácích. Poté oba týmy držely spolu krok až do stavu 22:22, pak se pražským Lvům podařilo otočit na 24:22 a měli dva setboly. Ty Příbramští dokázali odvrátit a po nevynucené chybě hostů na útoku bylo srovnáno na 25:25. Za stavu 27:26 si svůj první setbol vypracovali domácí a po uhrané bodovce dotáhli set do vítězného konce.

Třetí set pokračoval zpočátku ve vyrovnaném tempu, oba týmy držely svůj servis a hrály dobře hru na ztrátu. Za stavu 8:8 Příbram přidala dva přímé body z podání a hostující Lvi si za stavu 8:11 vzali první oddechový čas, po kterém se vzpamatovali, a jejich hra šla opět nahoru. Příbramští ale hráli neuvěřitelně za podpory domácího publika, které je hnalo před každou rozehrou vpřed. Set pokračoval druhým oddechovým časem hostů, poté se hosté naštvali, když rozhodčí zamítli jejich dvojstřídání z důvodu, že reprezentační nahrávač Kuba Janouch nebyl včas svlečený a připravený na střídání. A protože se snažili všemožně a hloupě diskutovat s rozhodčími, právem obdrželi žlutou kartu. Poté šla jejich hra z kopce a Příbram jednoznačně dotáhla třetí set do vítězného konce poměrem 25:19 – velké překvapení.

Čtvrtý set začal drobným náskokem pražského týmu, který hosté drželi a Příbrami se nedařilo tento náskok dohnat. Bylo to o drobných nepřesnostech, které na příbramské polovině hřiště vznikaly, zatímco na té druhé polovině vše šlapalo jak hodinky, především na útoku, který byl velmi účinný, když hosté měli hůře nahráno, chytře si pomohli zálivkami. Za stavu 17:13 pro hosty si domácí vyčerpali svůj poslední oddechový čas, zřejmě v posledním možném okamžiku, kdy šlo ještě s jeho vývojem něco vymyslet. Pražští Lvi ale domácí tlačili dále servisem a čtvrtý set si bez problémů dohráli, čímž poslali zápas do tie-breaku.

Tie-break byl velmi vypjatý, vedení nejprve získala Praha, nicméně Příbrami se podařilo zpět vrátit do boje o vítězství a stav byl 8:8. Oba týmy vyrobily jednu chybku – Praha nevynucenou na útoku, Příbram vynucenou na příjmu po dobrém servisu hostů, stav byl stále shodný 10:10. O výsledku setu a celého zápasu rozhodlo to, že hosté z Prahy ve správnou chvíli dokázali vystavit kvalitní dvojblok nad sítí, díky čemuž získali v klíčových výměnách dva body navíc a úspěšně dotáhli zápas do zdárného konce. Ani Příbram nemusí být s výkonem zklamaná, kromě tragického prvního setu se dokázala vyrovnat ambicioznímu, hvězdami nabitému týmu.

Autor: Štěpán Chvosta