Zastupitelstvo města schválilo na svém říjnovém jednání změnu dotačního programu v oblasti sportu. Z původního programu „Podpora vrcholového sportu“ se stal program „Významné sportovní kluby“. Jaké byly důvody této změny?
Před jednáním zastupitelstva uspořádala Komise pro mládež, tělovýchovu a sport veřejný seminář pro všechny sportovní kluby a zastupitele města Příbram, kde se odborná veřejnost mohla seznámit mj. se změnou tohoto programu.
Program v tomto znění více reflektuje potřebu a současný stav sportovního prostředí, při zachování kontinuity financování, a především eliminuje důraz na výsledky a výkonnost v soutěžích mládeže, který byl jednou z podmínek u vrcholových sportů. K hodnoticím atributům, jako jsou členská základna mládeže do 23 let, množství družstev hrajících svazové soutěže, odpovídající sportovní zázemí pro případné postupy v soutěžích a připravenost dlouhodobého projektu, přibyl i mediální dosah sportovního klubu.
Město Příbram si nechalo vypracovat mediální analýzu možného dosahu značky města prostřednictvím sportovních klubů a výpočet finančních prostředků u šetřených v porovnání s placenou inzercí. Analýza mapovala současné žadatele v původním programu, kterými jsou FK Příbram, VK Trox Příbram a HC Baník Příbram ve čtyřletém cyklu, kde byly vidět značné rozdíly, ale i korelace v případě postupů a sestupů či možné výhody propagování města např. v případě utkání play-off nebo baráží či televizních přenosů.
Do analýzy byly pro porovnání zapojeny i kluby, které byly historicky v programu „Vrchol“ nebo jsou největšími příjemci finančních prostředků v oblasti „Činnost sportovních organizací“ jako TJ Sokol Příbram, Příbram Bobcats a SK Spartak Příbram. Členové Komise pro mládež, tělovýchovu a sport následně podle zastoupení sportů a výsledků analýzy doporučili hranici pro přijetí klubů v tomto programu.
„Významné sportovní kluby“představuje další dotační program v oblasti sportu vedle programů „Činnost sportovních organizací“, „Rozvoj a údržba sportovišť“, „Sportovní akce“ a „Reprezentant“ na podporu individuálních sportovců.
Pro město je jednou z priorit zachovat současný stav udržitelnosti sportovišť a úroveň sportovních klubů, aby sportovci v mládežnických kategoriích měli možnost reprezentovat město Příbram i v dospělých kategoriích, a neodcházeli tak kvůli nedostatečné infrastruktuře a sportovní úrovni z našich klubů.
Ve zbytku článku přinášíme klíčové výsledky ze zmiňované analýzy zpracované společností Newton Media. V období od 1. ledna 2021 do 30. června 2024 byl ze sledovaných příbramských klubů nejčastěji prezentován fotbalový FK Příbram. Byl to očekávatelný výsledek vzhledem k popularitě fotbalu mezi diváky i médii. FK Příbram zmiňovalo nebo na něj odkazovalo přes 39 000 příspěvků. Pozorovat ale můžeme značný rozdíl mezi nejvyšší českou soutěží a druhou ligou. Zatímco v první polovině roku 2021 klub atakoval hranici 13 000 příspěvků, po sestupu se jeho medializace snížila o více než polovinu, a i nadále klesala.
Ještě dramatičtější pokles postihl mediální dopad příspěvků fotbalového týmu i hodnotu AVE (Advertising Value Equivalent), která vyjadřuje částku, za kterou by byl příspěvek uveřejněn jako reklamní sdělení. V medializaci FK Příbram totiž ubyly příspěvky ze silných titulů s vysokou čteností a sledovaností. Přesto celkový mediální dopad přes 30 000 GRP (Gross Rating Points, udává celkovou komunikační sílu mediálního sdělení – pozn. red.) značí, že se každý občan Česka mohl teoreticky seznámit s 300 příspěvky zmiňujícími příbramský fotbalový klub. V prvním pololetí 2021 bylo v mediálním dopadu i AVE dosaženo dvou pětin celkové hodnoty těchto parametrů.
U dalších dvou příbramských klubů jsme zaznamenali mnohem menší medializaci. Silnější z nich byl volejbalový klub Kocouři Příbram, jenž těžil z faktu, že hraje nejvyšší domácí soutěž, zatímco hokejisté až třetí. VK Příbram byl prezentován v necelých 3500 příspěvcích. Hlavní část medializace se týkala výsledkových servisů, pozvánek na sledování sportu („Kam za sportem“) a obecně pocházela ze zpravodajství regionálních titulů. Počty příspěvků, hodnoty mediálního dopadu i AVE při srovnání pololetí nijak výrazně nekolísaly. Celkový mediální dopad prozrazuje, že každý občan Česka se mohl seznámit s 13 příspěvky o volejbalovém klubu z Příbrami.
Hokejový klub Baník Příbram byl nejslabší ve všech sledovaných mediálních parametrech. Bezesporu jej limituje účast až ve třetí nejvyšší hokejové soutěži. Jeho medializace čítala téměř 1900 příspěvků s mediálním dopadem 470 příspěvků. Hypoteticky mohl tedy být každý občan Česka osloven čtyřmi příspěvky oklubu HC Příbram. Klíčové byly pro klub příspěvky z regionálně zaměřených webů itisku. Výsledky analýzy jsou dostupné na odkazech kahan.pribram.eu/data/28.pdf nebo kahan.pribram.eu/data/29.pdf nebo po naskenování kódů.
Jan Hadraba manažer sportu města Příbram